Michalina Musielik-Wypych

UX/UI & Graphic Designer (Kobyłka, woj. mazowieckie)

Jestem projektantką UX & UI z mocnymi podstawami w projektowaniu graficznym oraz unikalnym doświadczeniem w zakresie znajomości historii sztuki i kulturoznawstwa. Moje doświadczenie zawodowe obejmuje zarówno grafikę, jak i projektowanie stron internetowych, co pozwala mi tworzyć rozwiązania łączące estetykę, funkcjonalność i głębokie zrozumienie potrzeb użytkowników.

Jesteś absolwentką kompleksowego projektu Girls Code Fun – programu Code Her Future. Dlaczego wzięłaś w nim udział?

Dobrze wiedziałam, na czym polega praca w Figmie i w zespole – miałam za sobą zawodowy start. Mając taką perspektywę, chciałam przekonać się co się dzieje z moim projektem strony, po oddaniu go do programisty. Czułam, że dzięki temu moje projekty będą lepiej przygotowane i łatwiejsze do wdrożenia.

Czego się więc nauczyłaś? Czy to było to, na czym Ci zależało?

Nauczyłam się podstaw kodowania HTML, CSS, JS i Python. Dokładnie po te twarde kompetencje zdecydowałam się na udział w tym projekcie. Dzięki zdobytemu doświadczeniu łatwiej mi rozmawiać z programistami na etapie tworzenia projektu.

„Nauka kodowania to proces odkrywania kolejnych elementów układanki. Daj sobie szansę na tę przygodę.”

Jaka była Twoja motywacja? Jakie wyzwania?

Największym wyzwaniem okazało się uwierzyć w to, że mogę nauczyć się kodowania. Żyjemy w świecie, gdzie istnieje podział na umysły ścisłe i humanistyczne. Zawsze myślałam, że należę zdecydowanie do tej drugiej grupy i kodowanie nie jest dla mnie. Wchodząc do programu chciałam się tylko przekonać, co się dzieje z moim projektem strony internetowej po oddaniu do programisty, żeby łatwiej nam się współpracowało. Ogromnie mnie ciekawiło, jak z kształtów i kolorów tworzy się kod. To było niesamowite, przekonać się, że taki podział na umysły ścisłe i humanistyczne – nawet jeśli istnieje – to nie ma żadnego znaczenia, a ja jak najbardziej mogę kodować.

Czyli program wpłynął na Twoje wyobrażenie ról i Twoje kompetencje?

Zdecydowanie. Wzmocnił moją pewność siebie w projektowaniu UX/UI. Dzięki kursowi zrozumiałam, jak tworzyć projekty w Figmie, żeby programista wiedział jasno, jak je zakodować. Podczas programu poznałam też niesamowitą mentorkę, która zaprosiła mnie do tworzenia wspólnego projektu. Jak się później okazało, był to mój pierwszy wdrożony projekt strony internetowej.

Co uważasz za największy sukces po udziale w projekcie? Jakie korzyści dał Ci udział?

Fascynujący był dla mnie proces nauki kodowania. Przypominał odkrywanie kolejnych elementów układanki. Z każdym kolejnym warsztatem kodowanie, które na początku wydawało się skomplikowane, stawało się coraz bardziej intuicyjne i zaczęło sprawiać mi ogromną frajdę. Dzięki zdobytej wiedzy mogę nie tylko swobodniej komunikować się z programistami, ale również moje projekty stron internetowych są bardziej przemyślane i dopracowane. To doświadczenie otworzyło przede mną nowe perspektywy i dało narzędzia, które przekładają się na realne efekty w pracy.

A czy miał bezpośredni wpływ na Twoją pracę?

W mojej obecnej pracy powierzono mi nowe wyzwanie – projektowanie stron internetowych. Równocześnie zaczęłam realizować własne projekty w ramach freelancingu i samodzielnie zajmuję się zarówno projektowaniem, jak i wdrażaniem stron. Bardzo to sobie cenię. Widzę również, jak wiele jest obszarów w IT, które można poznawać. Wszystko przede mną.

Plany na przyszłość?

Nie zmarnować tego, czego się nauczyłam z Wami i w pracy. Być uważną, ciągle ćwiczyć umiejętności, usprawniać projekty, podchodzić elastycznie. I pamiętać, że wszystko się zmienia. Aby być atrakcyjną UX designerką, trzeba mieć oczy szeroko otwarte. I to właśnie otwartość chcę w sobie pielęgnować.

Czy jesteś teraz bardziej pewna swoich umiejętności w IT i technologii?

Zdecydowanie.

Jakie masz plany rozwojowe na najbliższy czas?

Rozpoczynam przygodę z animacją! Program Code Her Future dał mi solidne podstawy z CSS i JS, dzięki czemu łatwiej mi będzie stawiać pierwsze kroki w tym temacie. Nie boję się – to wyraz mojej otwartości, ale i odwagi.

Masz PRO TIPS dla tych dziewczyn, które się wahają czy wejść do świata technologii i czy zacząć tę przygodę z nami jako Fundacją?

Wiem na pewno, że udział w projekcie może okazać się początkiem niezwykłej przygody. Po pierwsze – nie bój się próbować, nawet jeśli czujesz, że kodowanie to dla Ciebie zupełnie nowa i nieznana dziedzina. Warsztaty prowadzone są w przystępny sposób, a każdy krok przybliża Cię do zrozumienia zasad i rozwijania umiejętności. Po drugie – korzystaj z możliwości współpracy z mentorkami. Ich wsparcie i doświadczenie potrafią ukazać nowe perspektywy, pomóc przełamać wewnętrzne bariery i dać Ci pewność siebie w działaniach.