Natalia
„Mama na pełen etat” (Gliwice, woj. śląskie)
Lubię pogłębiać wiedzę i przekazywać ją dalej. Dostrzegam korzyści z edukacji digital skills. Szukam drogi powrotu do aktywności zawodowej. Wiem, że jestem na dobrej drodze. Na drodze, która wymaga zaangażowania i stałej uważności.
Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w projekcie Fundacji Girls Code Fun?
Mówiąc najprościej – chciałam zmienić swoją sytuację zawodową i zwiększyć kompetencje w obszarze IT. Dlaczego? Każdy myślący o byciu aktywnym zawodowo, bez kompetencji cyfrowych po prostu na rynku sobie nie poradzi. Digital skills to klucz do poczucia pewności podczas szukania pracy i rozmowy z pracodawcą. A projekty Fundacji wyglądały profesjonalnie. Zakwalifikowałam się do pierwszego i potem czekałam na kolejne. Poznałam ich wartość edukacyjną – finansowej nie ma, ponieważ wszystkie były nieodpłatne dla kursantek. Wielki plus.
Jakie zatem umiejętności zdobyłaś w trakcie tych aż pięciu projektów?
Każdy projekt oferował ogrom wiedzy przekazywanej w interesujący sposób przez instruktorki. To prawdziwe pasjonatki. Bardzo się zainteresowałam technologiami No-Code oraz dostępnością cyfrową. Oczywiście wiedza z JavaScript czy Python to twarde skille, które ze mną zostają. Wiem też, jak skutecznie wspierać się sztuczną inteligencją. Dzięki obserwowaniu Fundacji miałam okazję uczestniczyć w konferencjach Digital Skills Summit 2024 i Women in IT Day. To cenne doświadczenie – widziałam mnóstwo kobiet, które były w sytuacji analogicznej do mnie i odnalazły się w świecie technologii.
„Szukałam zmian i znalazłam wsparcie i nowe możliwości”
Co było Twoją największą motywacją i wyzwaniem?
Moim celem było poszerzenie i ugruntowanie wiedzy. Ukończenie każdego projektu to był dla mnie must have. Dałam sobie obietnicę i chciałam jej dotrzymać. Czy było łatwo? I tak i nie. Tak, ponieważ materiał, prowadzące i atmosfera były bardzo wspierające. Nie, ponieważ po drugiej stronie były wyzwania natury rodzinnej i osobistej. Ale zrobiłam to – każdy projekt doprowadziłam do końca!
Korzystałaś z mentoringu – jak wpłynął na Ciebie?
Każde spotkanie z mentorką to ogromna dawka wiedzy, podana w ciepłej, wspierającej atmosferze. Otworzyło mi to oczy na wiele kwestii zawodowych i pomogło określić kolejne kroki. To bezcenne. Teraz czas na działanie i próbowanie swoich możliwości.
Jakie korzyści widzisz z udziału w naszych projektach?
Jest ich wiele! Poprawiłam organizację czasu, poznałam społeczność wspierających kobiet, poszerzyłam wiedzę o IT. Dodatkowo korzystałam z platformy online udostępnionej przez Was, gdzie ukończyłam kurs języka angielskiego w IT oraz wstęp do cyberbezpieczeństwa.
Czyli korzystanie z oferty fundacji realnie wpływa na Twoją przyszłość?
Bez dwóch zdań. Odkryłam różne dziedziny IT i określiłam, które są mi najbliższe. Nawet kiedy raz nie udało mi się dostać do jednego z programów, potraktowałam to jako motywację do zapisania się na kolejne kursy, np. Future Skills czy Umiejętności Jutra AI.
Dasz wskazówkę lub radę dla innych kobiet rozważających udział w naszych projektach?
Zazwyczaj jestem ostrożna w dawaniu rad, ale tu zrobię wyjątek. Zachęcam gorąco wszystkie kobiety zainteresowane IT. Projekty są prowadzone profesjonalnie, instruktorki przekazują konkretną wiedzę, a uczestniczki są wspierające. Czym szybciej zaczniecie tę przygodę, tym lepiej dla Waszego edukacyjnego i zawodowego rozwoju.