Aleksandra Napierska

Studentka IT i zarządzanie, IT intern w Hikvision Polska

Jako licealistka zadawałam sobie pytania: kim jestem, co chcę od życia? Przypadkowo natknęłam się na Fundację Girls Code Fun i pierwszą edycję programu STEAM Academy, w której odkryłam, czym jest programowanie. Pomyślałam, to moja szansa – nie myliłam się. Po 3 latach mogę powiedzieć głośno, że fundacja dodała mi skrzydeł, zbudowała charakter i pewność siebie w IT. Nadała sens i chęć rozwoju. Dziś jestem studentką drugiego roku IT i uczestniczką kolejnego projektu GCF – Java JUMP Bootcamp. Jestem wdzięczna za szansę udziału i korzystam z niej maksymalnie. Droga Fundacjo Girls Code Fun – nigdy mnie nie zawiodłaś!

Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w projekcie Fundacji Girls Code Fun?

Byłam po prostu ciekawa, czy kierunki STEAM to moja bajka – miałam takie przeczucie. I nie myliłam się. Projekt w fundacji zaczynałam, kiedy byłam nastolatką. Po nim wybrałam studia IT i ciągle uczę się programowania – również w ramach kolejnych projektów Girls Code Fun. Próbuję różnych możliwości dalszej edukacji i szukam swojego miejsca w świecie IT.

Jakie umiejętności i wiedzę zdobyłaś w trakcie programów? Wykorzystujesz je w pracy?

W STEAM Academy miałam pełen przegląd przez front end i back end. To na dobry początek. A w Java JUMP zdobyłam obszerną wiedzę na temat Javy, programowania i pobocznych narzędzi związanych ściśle z powyższymi – GIT, Hibernate, ORM.

IT to ocean nieskończonych możliwości, gdzie każda linijka kodu jest nową falą, która niesie nas w kierunku innowacji i rozwoju.

Czy projekty fundacji zmieniły Twoje podejście do technologii, cele zawodowe, życiowe?

Zdecydowanie. Zmieniły pozytywnie podejście do technologii i ścieżkę zawodową. Ukształtowały mnie i mój dalszy pogląd na przyszłość, karierę i zainteresowania właśnie w technologii, gdzie przed pierwszym projektem spotkałam się z wieloma stereotypami o kobietach w IT. Fundacja pomogła mi odkryć siebie i walczyć o siebie w tym jednak wciąż męskim świecie, ale na szczęście to myślenie się zmienia.

Jakie zmiany zauważyłaś w sobie po udziale w projektach fundacji?

Świadomie mogę powiedzieć, że za pozyskaniem kompetencji twardych, wzrosła znacznie moja pewność siebie i swoich kompetencji.

A co najbardziej Cię zaskoczyło we współpracy z nami?

Obiektywnie zupełnie powiem, że profesjonalizm był ogromnym plusem. Czy był zaskoczeniem? W jakimś stopniu spodziewałam się, że taka fundacja reprezentuje wysoki poziom, ale jednocześnie jego skala naprawdę mnie pozytywnie zachęciła do obserwowania Waszych działań. I jak widać, korzystania z kolejnych projektów, bo na jednym nie poprzestałam. Otrzymałam wiele wsparcia, a naukę mogłam połączyć z praktyką.

Co byś powiedziała dziewczynom, które mierzą się stereotypami i boją się próbować?

Nie bój się porażek – są częścią procesu nauki. Podnoś się i idź dalej. Pamiętaj – największe sukcesy rodzą się z pasji, determinacji i cierpliwości.

Jakie masz plany na przyszłość, biorąc pod uwagę umiejętności, które zdobyłaś w Girls Code Fun? Będziesz kontynuować naukę lub karierę w branży technologicznej? A może już rozpoczęłaś pracę w IT? Zainspiruj innych!

Plany na przyszłość już się sprawdzają. Wiele kroków wykonałam. Oprócz tego, że wybrałam studia IT, to zaczynam pracę – staż w firmie tech. Biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności, będę się rozwijać w tym kierunku. Właśnie zaczynam pierwsze zawodowe kroki w branży, więc nie mogę się doczekać – trzymajcie kciuki!