Nina Mamcarz
studentka inżynierii kosmicznej
Studiuję inżynierię lotniczo-kosmiczną na holenderskim TU Delft. W ramach studiów zrealizowałam semestr wymiany na Nanyang Technological University w Singapurze, jednym z wiodących ośrodków inżynierskich w Azji.Miałam również okazję uczestniczyć w Akademii Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ESTEC z zakresu robotyki kosmicznej oraz w obradach Biura ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej (UN COPUOS) w Wiedniu.W ramach Honours Programme prowadzę badania nad materiałem strukturalnym o potencjale magazynowania energii w laboratorium TU Delft Department of Aerospace Materials and Structures.Obecnie odbywam staż w polskiej firmie sektora kosmicznego Creotech Instruments, a w lipcu 2025 roku rozpocznę letni pobyt badawczy w Kalifornii w NASA JPL, w ramach JPL Visiting Student Research Program.Po ukończeniu studiów licencjackich planuję kontynuować edukację na studiach magisterskich ze specjalizacją w inżynierii systemów kosmicznych.
Nina, minęła dłuższa chwila od Twojego udziału w naszym projekcie. Czym obecnie się zajmujesz?
Obecnie studiuję Aerospace Engineering na TU Delft w Holandii. Interesuje mnie branża kosmiczna i chciałabym rozwijać się właśnie w tym kierunku. Szczególnie w obszarze inżynierii systemów dla misji międzyplanetarnych. Miałam też okazję uczestniczyć w projektach i programach związanych z sektorem space-tech, m.in. wymianą semestralną na Nanyang Technological University w Singapurze czy podczas szkolenia Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Brzmi imponująco i inspirująco. A kiedy pojawiło się zainteresowanie kosmosem, technologią?
Zainteresowanie kosmosem i
technologiami wykazywałam od dziecka, w gruncie rzeczy od przedszkola. „Krążyłam wokół technologii” od kiedy pamiętam.
W szkole informatyka nie obejmowała zbyt wiele praktycznego kodowania. Kiedy znalazłam projekt STEAM Academy organizowany przez Fundację Girls Code Fun, pomyślałam, że to może być dobry sposób, żeby rozpocząć moją przygodę z programowaniem.
„Jedna rozmowa z kimś, kto już pracuje w branży, potrafi dać więcej niż wiele godzin teorii”
A jakie umiejętności wyniosłaś z programu przed wszystkim?
Zdecydowanie programowanie było dla mnie najważniejsze. Właśnie wtedy zaczęłam faktycznie pracować w Pythonie i używam go do dziś podczas studiów oraz projektów inżynierskich. Programowanie jest bardzo przydatne w mojej branży, szczególnie przy symulacjach i algorytmach.
Co powiedziałabyś dziewczynom, które zastanawiają się nad udziałem w projektach Girls Code Fun?
Polecam zaangażować się w takie zajęcia jak STEAM Academy, szczególnie w młodszym wieku. Wykorzystać czas szkoły średniej czy technikum jak testowanie, bezpieczne szukanie tego, co się lubi robić. Ekstra, że są organizacje takie jak Wy, które bezpłatnie wyciągają rękę i pomagają odnaleźć się różnych ścieżkach nowych technologii.
Nina, życzymy Ci realizacji marzeń. Wróć do nas z kolejnymi wiadomości o swoim progresie.
Dziękuję, póki co skupiam się na zaangażowaniu maksymalnym w to, co robię. Ciekawa jestem, gdzie będę za rok, za trzy, za dziesięć. Mam nadzieję, że będę miała ciekawe wnioski i perspektywę do podzielenia się ze społecznością.

