Aleksandra Chrzęst
UX designer (Warsaw, Mazowieckie province)
I’m Ola, a UX designer at the British Council Foundation. My path to being a designer was not an easy one, as I started the re-branding process when the IT market was going through a crisis. Things were different – one could even say that there were more downs than ups. However, persistence, consistency and hard work eventually brought results. If you are at the beginning of your path to rebranding remember that there is a reward waiting for you at the end. Yes – it will be difficult. There will be days when you feel like giving up. But hey – tomorrow a new day will rise, and you will wake up with renewed energy for action!
Olu, we have the pleasure of talking to you as a graduate of our project, but also as a mentor in one of them. Did you get a lot and decide to share your energy and story back?
Very to the point introduction. Yes, it’s true. I started out as a participant in Code Her Future’s comprehensive project, and today I am a mentor for teenage girls myself. I met you guys and wanted to expand my skills in all of IT, not just UX – that’s what Code Her Future gave me. Thanks to the project, I learned to program at a basic level (front-end and back-end). At that point in my education, I decided to spread my wings beyond UX to build my position as a T-shaped designer. And participating as a mentor at STEAM Academy was driven by a natural desire to spread knowledge and prove myself as an educator. I’m also happy to be a role model for younger girls who are looking for their passions.
Translated with DeepL.com (free version)
You also benefited from mentoring yourself, did you?
I agree. Although this wasn’t my first mentoring ever, so I can confidently say that the mentoring during the Code Her Future project was the one of my dreams. The mentor was selected based on my interests and career plans. She helped me create a professional resume and believe that I already know a lot and will be able to find a job. The marker of our cooperation is that we continue to keep in touch. For several months we expanded my knowledge of design and built my resume with her.
“If you are at the beginning of your path to re-branding remember that there is a reward waiting for you at the end. Therefore, take a piece of paper and a pen – write down what you expect from life.”
Jakie umiejętności lub wiedzę zdobyłaś w trakcie programu? Czy pomógł Ci w podjęciu decyzji o dalszej edukacji lub pracy w IT? Jak się przełożył na kroki edukacyjne i karierę?
Wyszłam poza schemat – zmam podstawy kodowania i wzmocniłam pewność siebie. I tak – projekt oraz praca z mentorką pomogły mi w znalezieniu pracy na stanowisku UX dizajnerki. Jeśli chodzi o dalszą edukację, aktualnie zastanawiam się nad studiami doktorskim w tematyce doświadczenia użytkownika, socjologii i ekonomii behawioralnej. Co więcej, pośrednio program przyczynił się do mojego spokoju ducha i odwagi w obieraniu kolejnych celów – nie tylko zawodowych. Jeszcze rok temu nie pomyślałabym, że taka umiejętność będzie nieodzowną częścią mojej codziennej pracy. W kontekście przyszłości projekt dał mi także możliwość bycia mentorką, co aktualnie robię w programie STEAM Academy 🙂 Nie zapominajmy również o tym.
Co motywowało Cię do kontynuacji udziału w projekcie? Jakie były największe wyzwania, które musiałaś pokonać podczas programu?
Z motywacją nie było u mnie problemu, ponieważ lubię się uczyć. Ponadto trwająca słaba sytuacja na rynku pracy sprawiała, że pracowałam na 101% moich obrotów – byłam świadoma, że nie ma innej drogi do otrzymania wymarzonej oferty niż ciężka praca. Największymi wyzwaniami była duża ilość regularnych zajęć w weekend. Musiałam wejść na wyżyny swoich umiejętności planowania czasu, aby znaleźć go na pracę, naukę i odpoczynek.
Plany krótko terminowe – na rok do przodu?
Zrobić specjalizację z dostępności cyfrowej i być specjalistką w tym temacie w moim zespole – to przyszłość branży. Dodatkowo chcę rozwinąć swoje umiejętności projektowania UX.
A długofalowo?
Nieśmiało, ale chcę wrócić na uczelnię i rozpocząć studia doktoranckie. Chciałabym poszerzyć wiedzę o UX z perspektywy socjologicznej i ekonomicznej. Mocno to rozważam.
Jakie rady dałabyś innym dziewczynom, które rozważają wzięcie udziału w projektach Fundacji Girls Code Fun?
Bierzcie udział w projektach, nawet jeśli nie do końca odpowiadają na Wasze potrzeby. W moim przypadku praca z kodem okazała się furtką do rekrutacji w obszarze UX. Co więcej – weźcie kartkę i długopis. Zastanówcie się nad tym, czego chcecie od życia – WY, a nie Wasi rodzice, partnerzy, znajomi i to zapiszcie. Kiedy będziecie pewne, czego szukacie, z większą łatwością przyjdzie Wam znajdywanie inicjatyw oraz projektów, które będą dla Was rozwojowe.
Co było dla Ciebie najcenniejszym doświadczeniem we współpracy z nami?
Praca z nieocenioną mentorką i poczucie wspólnoty. To było dla mnie szalenie ważne, podczas samotnego procesu przebranżowienia.
Jakie zmiany zauważyłaś w sobie po ukończeniu projektu?
Widzę 3 główne zmiany.
1. Odważniej podejmuję decyzje związane ze swoją przyszłością.
2. Wzrosło poczucie mojej wartości (w życiu zawodowym jak i prywatnym).
3. Dopuszczam do siebie myśli o rzeczach, które na pierwszy rzut oka wydają się nieosiągalne, np. o wzięciu udziału w wymagających projektach.
Na koniec – największe zaskoczenie, którego doświadczyłaś w Code Her Future oraz jako mentorka w STEAM Academy? Podzielisz się?
Jasne! 1. Jako uczestniczka CHF bardzo szybko wyeliminowałam back-end z listy potencjalnych kierunków przebranżowienia! Było to przydatne dla takiej osoby jak ja, która łapie zbyt wiele srok za ogon 😉 Zaś dzięki STEAM Academy odkryłam, jak bardzo lubię dzielić się swoją wiedzą.